Tarihçe

Tarihçe

Alanyalı Entegre Ahşap Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1940’lı yıllarda Dedemiz Merhum Hüseyin ALANYALI tarafından küçük bir ahşap imalat atölyesi olarak başlayan, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Selahattin ALANYALI ve ekibinin deneyim ve teknolojiyi harmanlayarak sürdürdüğü özverili çalışmalarıyla gelişimini sürdüren, aynı duygu ve heyecan ile Hüseyin, Okan, Mustafa ALANYALI ’nın ekibe katılımıyla mevcut bilgi birikimi ve deneyimini yüksek teknoloji ile birleştirerek bugünlere ulaşan ve devam eden innovatif bir sürecin eseridir.

100 kişiyi aşan profesyonel ekibiyle halen Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB)’ de 40.000 m² alana kurulu 8.000 m² kapalı alanda modern üretim tesislerinde standart üretimin yanısıra özel proje uygulamalarını da gerçekleştirmekteyiz.

200 m³ kapasiteli kurutma fırınlarımız ve vakumlu emprenye (yeşil, şeffaf, kahverengi) tanklarıyla firmamız, ahşap sektörünün dünyadaki gelişimini takip ederek finger joint ve lamine sistemini 2003 yılından itibaren uygulamaktadır. Söz konusu uygulamayla mevcut ürünlerimizin estetik, kalite ve sağlık standartları en üst seviyeye çıkarılmıştır.

Mevcut üretim tesislerimizde gerçekleştirilen yüksek standartlı üretimimizde hammadde temini ve kalitesi Alanyalı Entegre Ahşap Sanayi ve Ticaret A.Ş. için her zaman öncelikli konuların başında gelmiştir. Hammadde temininde gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında yüksek kalite standartlarına sahip tedarikçilerle iş birliği içerisindeyiz.

Üretim bandımızı oluşturan her türlü teknik ekipman ve makineler benzer bir anlayışla, sektörünün en iyileri ve en son teknolojileri kullanıp, geliştiren firmalardan seçilmektedir.

Weinig-Grecon Finger Jointing Line Model Ultra (Sonsuz boy finger joint ekleme üretimi sağlar.) Bu bağlamda, yatırım programımız doğrultusunda 2006 yılı Ocak ayında Novgorod ( Rusya Federasyonu) ‘da kurulu bir kereste fabrikasını bünyemize katmış bulunmaktayız.

Söz konusu fabrikanın yenileme yatırımları gerçekleştirilmiş olup hammadde temini konusunda önemli bir mesafe katedilmiştir. Mevcut üretim yelpazemiz 4 ana grupta toplanmaktadır: Klasik Standart Kereste Üretimi: İnşaatlık, doğramalık, mobilyalık sert ve yumuşak kereste, lambri, taban döşeme, pervaz, alın tahtası, süpürgelik, yalı baskısı ve çeşitli çıta profilleri üretimini kapsamaktadır. Özel Proje Uygulama Üretimi: Özel projelere uygun ahşap malzemeyi hazırlamayı ve projeyi montaj dahil uygulamayı kapsar.

Söz konusu uygulamada çatı, pergola, kamelya, iskele, sahil yürüme yolu ve bekçi kulubeleri gibi çok çeşitli, özel isteklerinize uygun farklı üretimler söz konusudur. Bahçe Mobilyası Grubu: Ahşap bazlı masa, sandalye, piknik masası, bank ve saksı gibi ürün çeşitlerini kapsar.

Finger Joint ve Laminasyon Tekniği ile gerçekleşen üretimler: Pres Kapı Sereni: Panel kapı üretiminde kullanılmak üzere; boy eklemeli ve solid. Lamine Doğrama Profili: Doğrama üretiminde kullanılmak üzere; üç kat laminasyonlu, boy eklemeli ve solid. Lamine Kiriş (Gluelam): Yapı sektöründe kullanılmak üzere; standart ve özel ölçülerde boy eklemeli ve solid. Tüm dünyada yüzyıllardır, sunduğu yüksek kalite, sağlık ve estetik standartaları nedeniyle tercih edilen ahşap üretiminin ülkemizde de hak ettiği yere ulaşmasında Alanyalı Entegre Ahşap Sanayi ve Ticaret A.Ş. ailesi olarak üzerimize düşenin fazlasını yapmaya devam etmeyi ilkelerimiz arasında tutmayı sürdüreceğiz.

Bu doğrultuda Lamine Kiriş üretimi firmamız ürün portföyündeki yerini almıştır.

Bu sayede 18 mt açıklıkları geçmeye olanak sağlayan ahşap kirişler üretebilmekteyiz.

Bu kirişler ile direksiz geniş alanlar yaratılmaktadır.

Bu sayede ürünlerimiz kısa süre içerisinde oteller, tatil köyleri, parklar ve okullarda çok farklı alanlarda kendine kullanım alanı bulan, özellikle tercih edilen ürünler olmuştur.

Türkiye’de ilk defa Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ahşap üst geçit işine imza atan firmamız bu konuda kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Bizim açımızdan söz konusu üst geçitlerin Antalya hava koşullarında tüm halkımızın gözü önünde olması ürünlerimizin estetik ve kalitesinin izlenmesi adına oldukça heyecan vericidir.

2009 yılı hedeflerimiz çerçevesinde; yine Türkiye’de ilk defa sonsuz boy ekleme yapabilen finger joint üretim bandını bünyemize katarak, lamine kiriş imalatımızın yapı endüstrisinde yer almasını sağlamaya dönük projelerimiz sonrasında standart kirişler üretip bu ürünlerimizin ahşap ev, işyeri, okul, fabrika vb. yapılarda kullanılmasını düşünüyoruz.

" Türkler el sanatlarında çok inceydiler. Ahşabı taşa tuğlaya tercih ettiler. " Ahşabın estetik özelliği işlenme karrekteristliği ve kullanım yerinin çok çeşitli olması nedeniyle kültürümüzde özel bir yeri vardır. Bizler ahşabı özenle seçerek işledik biçimlendirdik ve ALANYALI imzasını 1940 yılında attık.

Amacımız her geçen gün daha kaliteli ve özgün ürünleri yaratıp yaygın satış noktalarında yer almasını sağlamaktır. Ahşabın sıcaklığıyla buluşma noktanızın ALANYALI AHŞAP 'ın imzasından çıkan ürünle olması dileğiyle. Yaşadığı çevreyi seven ve bu çevreye saygı duyan Alanyalı Entegre Ahşap Sanayi ve Ticaret A.Ş. sosyal sorumluluk anlayışının bir parçası olarak doğanın bize sunduğu sayısız güzelliklerden ahşabı seven, değerini anlayan nesillerin yetişmesine verdiğimiz önemle okullara ve üniversitelere bu konuda maddi ve manevi destek vermeye devam edeceğiz.